بررسی رشته _ هسته ی مجازی در پردازنده (CPU)

پردازنده ی کامپیوتر

CPU Thread

رشته یا ترد در پردازنده های کامپیوتری در سرعت و توان پردازشی تأثیر بسیار زیادی دارند، این ویژگی با استفاده از تکنولوژی هایپرتردینگ می تواند قدرت CPU را تا حد زیادی افزایش دهد. (گاهی از رشته یا ترد های پردازنده با نام هسته ی مجازی هم یاد می شود)

بررسی نقش و عملکرد رشته (هسته های مجازی) در قدرت پردازشی پردازنده

Examining the role and performance of threads (virtual cores) in the processing power of the processor

مفهوم رشته (Thread)

به نوعی می توان هسته های پردازنده های چند هسته ای را به عنوان چند CPU در نظر گرفت که همراه و هماهنگ با بکدیگر در فعالیت پردازش اطلاعات دخیل اند، رشته یا ترد به مجموعه فرایند های پردازشی گفته می شود که توسط هر یک از هسته های پردازنده، پردازش و تحلیل می شوند.

در حالت عادی باید تعداد هسته ها با تعداد ترد ها یکسان باشد، زیرا اگر تعداد هسته ها بیشتر باشد، ممکن است چند هسته بدون کاربرد باقی بمانند و اگر تعداد رشته ها بیشتر باشد، فرآیند هایی که باید پردازش شوند برای ورود به پردازنده در صف انتظار قرار می گیرند تا پردازش دستورات قبلی به پایان برسد.

رشته ترد در پردازنده ها

تأثیر رشته ها بر عملکرد پردازنده

به طور نظری (غیر واقعی) با فعال سازی حالت هایپرتردیگ توانایی پردازشی هسته ها در CPU دو برابر می شوند و این گونه قدرت پردازشی آن را افزایش می دهند، با استفاده از این تکنولوژی تعداد فرآیند های پردازشی که در هر لحظه قابل انجام است افزایش خواهد یافت.

با فعال سازی حالت هایپرتردینگ می توان در یک زمان از نرم افزار های مختلفی استفاده کرد، اما در حقیقت با فعال سازیاین حالت تعداد راه های ورودی داده ها به هسته های پردازنده دو برابر می شود نه این که خود این هسته ها دو برابر شوند.

ترد و رشته هر هسته های پردازنده

تکنولوژی SMT در پردازنده

کمپانی AMD که پردازنده هایی را بان رایزن وارد بازار می کند، پس از مدتی از معرفی تکنولوژی هایپرتردینگ توسط کمپانی intel تکنولوژی مشابهی با نام SMT را معرفی نمود.

Simultaneous Multi-threading

به این ترتیب می توان با استفاده از پردازنده ای که از قابلیت هایپرتردینگ یا SMT پشتیبانی کند، بازدهی پردازشی بیشتری در انجام فعالیت های سنگین همزمان را شاهد باشیم.

تکنولوژی هایپرتردینگ در پردازنده های رایزن

مقالات مرتبط

آیکون پردازنده

CPU

بهترین پردازنده در بازه های قیمتی متفاوت برای کاربری های مختلف

پردازنده

بررسی و معرفی برترین پردازنده های کامپیوتر و لپ تاپ برای استفاده در کاربری های مختلف
مشاهده
آیکون پردازنده

CPU

بهترین پردازنده در بازه های قیمتی متفاوت برای کاربری های مختلف

پردازنده

بررسی و معرفی برترین پردازنده های کامپیوتر و لپ تاپ برای استفاده در کاربری های مختلف
مشاهده

پردازنده

بررسی پردازنده های مختلف اینتل و ای ام دی intel & AMD