بررسی تمامی پردازنده های سری F اینتل

پردازنده های سری اف اینتل

intel F series

پردازنده های سری F یکی از معروف ترین و پرطرفدار ترین سری پردازنده های ساخته شده توسط کمپانی اینتل هستند که به دلیل مشخصات سخت افزار خاص خود مورد توجه بخشی از بازار مصرف کنندگان قرار گرفته اند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با ویژگی های پردازنده های سری F اینتل تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

بررسی پردازنده های سری اف اینتل

بررسی پردازنده های سری اف کمپانی اینتل

بررسی intel F series CPU

موضوعات مورد بررسی در این مطلب:

1- سری و پسوند های مختلف پردازنده های اینتل

2- وضعیت ضریب مالتی پلایر و قابلیت انجام اورکلاک

3- وجود پردازنده ی گرافیکی داخلی / گرافیک مجتمع یا آنبرد

4- توان پردازشی، توان الکتریکی و زمینه های استفاده از سری F

پردازنده های سری اف اینتل intel F series CPU سی پی یو های اینتل کمپانی اینتل

سری پردازنده های اینتل

پردازنده های اینتل در انواع مختلفی جهت استفاده در کاربری های متفاوت تولید می شوند، برای مثال از سری های G ، T ، H ، U ، K ، F به عنوان معروف ترین سری پردازنده های کمپانی اینتل نام برده می شود.

هر کدام از این سری های مختلف دارای ویژگی های خاصی هستند، این مشخصات سخت افزاری اختصاصی به نوعی به دلیل بهینه سازی هر نوع از پردازنده های برای کاربری های مختلف ایجاد شده است.

انواع پدازنده های کمپانی اینتل سری اف کا کی تی اچ جی

گرافیک مجتمع یا آنبرد

به عنوان بارز ترین ویژگی پردازنده های سری F که با هزینه ی ارزان تر در مقایسه با برخی از سری پردازنده های دیگر اینتل عرضه می شوند می توان عدم وجود پردازنده گرافیکی یا همان گرافیک مجتمع در آنها را ذکر نمود.

گرافیک مجتمع یا آنبرد بخشی همانند کارت گرافیک در ساختار داخلی پردازنده است که وظیفه پردازش اطلاعات گرافیکی و بخش مهمی از اطلاعات محاسباتی – عددی را بر عهده دارد اما توان پردازشی بالایی ندارد.

گرافیک آنبرد یا مجتمع - پردازنده گرافیکی در سی پی های سری اف اینتل

عدم وجود گرافیک مجتمع یا آنبرد در این نوع پردازنده های باعث کاهش هزینه های تولید و قیمت نهایی آنها شده است، اما باید در نظر داشت که استفاده از این نوع پردازنده ها، بدون کارت گرافیک جداگانه ممکن نیست.

وضعیت ضریب مالتی پلایر

ضریب مالتی پلایر به نوعی نشان دهنده امکان انجام اورکلاک در پردازنده ها است، اورکلاک فرآیندی است که طی آن محدوده فرکانس پردازشی در CPU و توانایی پردازشی آن به طور محسوس افزایش می یابد.

در صورت باز بودن ضریب مالتی پلایر، محدوده فرکانس پردازشی در CPU قابلیت افزایش یافتن و انجام فرآیند اورکلاک را دارد، اما ضریب مالتی پلایر در پردازنده های سری F بسته بوده و امکان اورکلاک را ندارند.

فرکانس مرجع و فرکانس توربو - اورکلاک در پردازنده های سری اف اینتل - ضریب مالتی پلایر

توان الکتریکی و مصرف انرژی

در زمینه توان الکتریکی یا به نوعی مصرف انرژی در پردازنده ها باید معیار های زیادی از جمله نسل پردازنده، معماری، تعداد هسته ها، فرکانس و … را با یکدیگر مقایسه کرد تا بتوان در این باره اظهار نظر نمود.

به طور کلی مصرف انرژی در پردازنده های سری F اینتل به دلیل عدم وجود گرافیک آنبرد از اغلب سری های دیگر مانند K و H کمتر است اما توان الکتریکی این پردازنده ها از سری کم مصرف U بیشتر خواهد بود.

مصرف انرژی در پردازنده های مختلف اینتل

توان پردازشی اطلاعات

پردازش اطلاعات در CPU وابسته به بسیاری از عوامل است اما در کل توان پردازشی در پردازنده های سری F از سری هایی مانند K و حتی KF کمتر و از پردازنده های سری U و یا سری های فاقد نامگذاری بیشتر است.

پردازش اطلاعات حتی در سری F هم وابسته به معیار های جامع تری همانند نسل، معماری و نوع پردازنده است، برای مثال پردازنده های کامپیوتر در مقایسه با نوع لپ تاپی به طور کلی توان پردازشی بیشتری دارند.

پردازش اطلاعات در پردازنده های سری اف اینتل

زمینه استفاده از CPU

می توان گفت پردازنده های سری F اینتل برای استفاده در کامپیوتر ها ساخته و بهینه سازی شده و از آنها در لپ تاپ، تبلت و موبایل استفاده نمی شود، این موضوع بی ارتباط با عدم وجود گرافیک آنبرد در آنها نیست.

در لپ تاپ های اقتصادی عموماً از پردازنده های دارای گرافیک آنبرد استفاده می شود تا نیازی به استفاده از کارت گرافیک و در نتیجه افزایش هزینه، افزایش مصرف انرژی الکتریکی و استفاده از باتری قوی تر نباشد.

زمینه ی استفاده از پردازنده های سری اف اینتل

بررسی تخصصی تمام مدل های مختلف پردازنده های F series اینتل

مقالات مرتبط

آیکون پردازنده

CPU

بهترین پردازنده در بازه های قیمتی متفاوت برای کاربری های مختلف

پردازنده

بررسی و معرفی برترین پردازنده های کامپیوتر و لپ تاپ برای استفاده در کاربری های مختلف
مشاهده
آیکون پردازنده

CPU

بهترین پردازنده در بازه های قیمتی متفاوت برای کاربری های مختلف

پردازنده

بررسی و معرفی برترین پردازنده های کامپیوتر و لپ تاپ برای استفاده در کاربری های مختلف
مشاهده

پردازنده

بررسی پردازنده های مختلف اینتل و ای ام دی intel & AMD