بررسی مبحث فرکانس در حافظه های RAM

RAM frequency

فرکانس حافظه رم یکی از موثر ترین ملاک ها در سرعت آنها به شمار می رود، تمامی قطعات الکترونیکی کامپیوتر که بر مبنای پردازش اطلاعات یا ذخیره سازی آنها به صورت الکترونیکی کار می کنند، بر فرکانس به عنوان اصلی ترین ویژگی سرعت متکی هستند.

تامنیل فرکانس رم

بررسی مبحث فرکانس در حافظه رم و تاثیر آن بر سرعت عملکرد ماژول RAM

واحد سنجش فرکانس - مگاهرتز (MHz)

واحد هرتز به طور عام برای اندازه گیری سرعت پردازش، تبدیل و ذخیره سازی اطلاعات در قطعات الکترونیکی به کار می رود، واحد هرتز از نظر اندازه بسیار کوچک است و برای بیان آسان تر آن از پیشوند هایی همانند گیگا (گیگاهرتز به معنی یک میلیارد هرتز که اغلب برای بیان فرکانس پردازنده به کار می رود) یا مگا استفاده می شود.

سنجش فرکانس در ماژول های حافظه ی رم با واحد مگا به معنی یک میلیون صورت می گیرد، به طور مثال وقتی بیان می شود که فرکانس یک ماژول حافظه ی رم خاص فرکانسی برابر 2666 مگاهرتز دارد به این معنی است که این رد در طی زمانی مشخص می تواند 109 × 2666 هرتز را به انجام رساند، معنی واحد هرتز، اجزای یک سیکل کاری در طری انجام فرمان های پردازنده در داخل ماژول رم است.

عدد فرکانس یک عدد مشخص، معتبر و استاندارد است که نشان دهنده ی بازه ی حداکثر توان رم ها در اجرای سیکل های کاری می باشد، نکته اینجاست که رم ها نمی توانند از هر عدد فرکانسی پشتیبانی کنند و ععد فرکانس باید جزو اعداد ثابتی باشد، این اعداد ثابت در خصوص عملکرد ماژول های رم در مادربرد ها و پردازنده های هم رعایت شده است، به این صورت که پردازنده، ماژول رم و مادربرد هر سه باید از اعداد خاصی برای فرکانس پردازشی حافظه ی رم استفاده کنند.

بررسی سیکل و اجرای فرایند ها

وظیفه ی اصلی حافظه ی رم، ذخیره ی اطلاعات ضروری و قرار دادن آنها با سرعت بالا در اختیار پردازنده است، انجام هر فرآیند در ماژول رم در طی یک یا چند مرحله انجام می پذیرد، در اغلب اوقات اجرای هر فرمان در رم از ده ها تا صد ها سیکل تشکیل می شود پس رم باید برای اجرا کردن یک فرمان که از پردازنده دستورش صادر شده، چندین سیکل را انجام دهد.

نحوه ی ذخیره سازی اطلاعات در حافظه ی رم به این صورت است که پردازنده داده هایی را که نیاز به سرعت ذخیره و بازخوانی زیادی دارند را در ماژول های رم ذخیره سازی می کند، این اطلاعات با قطع جریان برق به طور کامل از این ماژول ها پاک می شوند.

ارتباط رم پردازنده و هارد

مقایسه سرعت بین ماژول حافظه های رم

در مقایسه سرعت ماژول های متفاوت رم، وقتی که دو رم با ویژگی هایی مانند نسل DDR و عدد CL یکسان داشته باشیم، آن ماژول رمی سریع تر خواهد بود که فرکانس بیشتری داشته باشد.

در بین دو عامل نسل ماژول و تایمینگ رم نمی توان اهمیت بیشتر را به یکی از آنها داد زیرا در صورت تفاوت در نسل DDR، آن دو رم به طور کامل با یکدیگر متفاوت و غیر قابل قیاس خواهند بود، مبحث تایمینگ رم نیز از مجموعه ای از ویژگی های مختلف تشکیل می شود که باید تک تک آنها را مورد بررسی قرار داد.

تاثیر فرکانس بر سرعت رم

ارتباط فرکانس رم و نسل DDR

در بررسی تغییرات بازه های فرکانسی در نسل های مختلف DDR ماژول رم ها، مشاهده می شود که هر چه نسل DDR بالاتر می رود، ماژول های آن نسل از حافظه های رم توانایی پشتیبانی از فرکانس کاری بالاتری را خواهند داشت.

به طور کلی با افزایش نسل DDR  در ماژول های حافظه ی رم، ویژگی های عملکردی آنها به خصوص سرعت عملکرد پیشرفت قابل توجهی کرده اند، پس در صورت استفاده از نسل جدید تری از DDR رم های می توان از سرعت، توان پردازشی و ظرفیت بیشتری بهره برد.

ارتبطا سرعت رم و نسل DDR

حداکثر فرکانس رم قابل پشتیبانی در کامپیوتر

حداکثر بازه ی فرکانس رم که سیستم کامپیوتر یا لپ تاپ می تواند از آن بهره ببرد همان فرکانسی است که توسط مادربرد و پردازنده تعیین می شود.

به طور مثال اگر در یک سیستم از ماژول های رم با فرکانس 3600 مگاهرتز بر روی مادربردی با توان پشتیبانی از حداکثر فرکانس رم 3200 مگاهرتز و در کنار یک پردازنده با توانایی پشتیبانی از فرکانس رم 3200 مگاهرتز استفاده شود، این سیستم به طور خودکار فرکانس کلی حافظه ی رم را به 3200 مگاهرتز خواهد رساند.

(فقط در صورتی ارتباط صحیح بین قطعات الکترونیکی نام برده برقرار می شود که تمامی آنها از نسل یکسانی از ماژول رم پشتیبانی کنند، در غیر این صورت ماژول رم بر روی مادربرد نصب نشده و سیستم کامپیوتر توانایی شروع به فعالیت را نخواهد داشت)

نصب دو رم با فرکانس متفاوت

نصب چند رم با فرکانس ها متفاوت بر روی یک مادربرد

در هنگام نصب دو ماژول رم با فرکانس های متفاوت در کنار هم بر روی یک مادربرد، فرکانس نهایی حافظه رم کامپیوتر همان عدد فرکانس ماژولی خواهد بود که فرکانس کمتری دارد.

به طور مثال در صورت نصب دو ماژول رم متفاوت از نظر عدد فرکانس که یکی از آنها فرکانس 3200 مگاهرتز و دیگری فرکانس 3600 مگاهرتز را پشتیبانی کند، فرکانس نهایی سیستم کامپیوتر، 3200 مگاهرتز خواهد بود.

نصب چند رم بر روی مادربرد

مقالات مرتبط

ماژول رم

RAM

انتخاب بهترین رم برای هر نوع کاربری

حافظه رم

بررسی و معرفی برترین حافظه های رم برای استفاده در انواع کاربری های مختلف
مشاهده
ماژول رم

RAM

انتخاب بهترین رم برای هر نوع کاربری

حافظه رم

بررسی و معرفی برترین حافظه های رم برای استفاده در انواع کاربری های مختلف
مشاهده

حافظه رم

بررسی ماژول های حافظه رم مختلف از برند های متفاوت