انواع ماژول های حافظه های RAM

RAM module type

انواع ماژول های حافظه رم به طور کلی به سه نوع مختلف تقسیم می شوند که هر کدام در زمینه ای متفاوت و با ویژگی های مختلفی کاربرد دارند، دو نوع از این ماژول های رم یعنی مدل DIMM و UDIMM اختصاصی برای سیستم های کامپیوتری و نوع SO-DIMM برای استفاده در لپ تاپ، مینی کیس ها و کامپیوتر های کوچک طراحی شده اند.

نوع ماژول رم

بررسی انواع ماژول های حافظه ی رم - تفاوت های ساختاری، عملکرد و سرعت

انواع ماژول در حافظه های رم

با توجه به شکل فیزیکی، کاربرد و نوع ماژول، حافظه های رم به طور کلی به دو دسته ی دسکتاپ و لپ تاپ تقسیم می شوند، اغلب کامپیوتر های کوچک و مینی کیس های به علت فضای کم از رم های لپ تاپی استفاده می کنند.

انواع ماژول های رم به سه نوع DIMM و UDIMM برای سیستم های کامپیوتر (دسکتاپ) و SO-DIMM برای لپ تاپ ها، کامپیوتر های کوچک و مینی کیس ها تقسیم می شوند.

انواع حافظه رم

تفاوت رم های دسکتاپ و لپ تاپ

مهمترین تفاوت بین حافظه های رم دسکتاپ یا همان کامپیوتر و حافظه های رم لپ تاپ، ساختار فیزیکی یعنی اندازه ی ماژول و تعداد پین است.

ماژول حافظه رم های مخصوص دسکتاپ دارای اندازه ی بزرگتر و طول بیشتری هستند، اما اندازه و طول ماژول در رم های لپ تاپ به نسبت کوچکتر و کوتاه تر است.

از نظر تعداد پین هم رم های کامپیوتری دارای تعداد پین بیشتری هستند اما رم های لپ تاپ پین های کمتری بر روی ماژول خود دارند.

تفاوت رلپ تاپم های دسکتاپ و

مقایسه دو نوع رم دسکتاپ با یکدیگر

مقایسه سرعت عملکرد و ساختار

دو نوع اصلی ماژول ها حافظه ی رم دسکتاپ که شامل نوع DIMM و UDIMM با یکدیگر تفاوت هایی دارند.

ماژول های حافظه رم نوع UDIMM فاقد بخش حافظه ی بافر در ساختار خود هستند که این ویژگی باعث کوتاه شدن فرآیند های کاری و زمان عملکرد این نوع ماژول های رم و در نهایت افزایش سرعت آنها شده است، اما ماژول های حافظه رم نوع DIMM دارای بخش حافظه ی بافر هستند و به این دلیل زمان عملکرد طولانی تری خواهند داشت که باعث کمتر بودن سرعت آنها در مقایسه با ماژول های حافظه رم نوع UDIMM می شود.

انواع ماژول رم کامپیوتر

مقایسه کارایی و زمینه کاربرد

از نظر میزان کارایی و زمینه های کاربرد دو نوع ماژول حافظه ی رم UDIMM و DIMM، نوع ماژول UDIMM به مراتب کارایی و کاربرد بیشتری دارد اما اگر بخواهیم این دو نوع ماژول را از نظر پایداری اطلاعات ذخیره شده مقایسه کنیم، خواهیم دید که پایداری اطلاعات در ماژول های نوع DIMM نسبت به ماژول های نوع UDIMM بیشتر است و دلیل این پایداری بیشتر اطلاعات، انجام سیکل های عملکرد بیشتر در این ماژول هاست که نتیجه ی دیگر آن کاهش سرعت ماژول های DIMM خواهد بود. 

پس اگر برای زمینه ی کاری استفاده کننده، پایداری اطلاعات بر سرعت ماژول رم ارجحیت داشته باشد بهتر است از نوع ماژول DIMM استفاده شودو یا اگر برای شخص، سرعت ملاک مهمتری باشد، ماژول رم های UDIMM می توانند انتخاب مناسب تری باشند.

کاربرد و کارایی انواع ماژول ها رم

مقایسه قیمت

در مقایسه ی قیمت این دو نوع ماژول حافظه رم باید ملاک های متفاوتی را دخیل دانست اما به طور کلی نوع ماژول های UDIMM به دلیل داشتن قطعات الکترونیکی کمتر و حتی عدم وجود بخش هایی خاص مانند بخش حافظه ی بافر، دارای قیمت پایین تری نسبت به نوع ماژول حافظه رم DIMM هستند.

البته این تفاوت در هزینه آنقدر زیاد نیست که بتواند ملاک بسیار مهمی در انتخاب نوع ماژول حافظه رم به شمار آدید اما باز هم می تواند مقداری تأثیر گذار باشد.

قیمت ماژول های حافظه رم

نصب ماژول های مختلف رم دسکتاپ

این دو نوع ماژول حافظه ی رم دسکتاپ در بیشتر از %95 بر روی یک نوع اسلات رم در مادربرد نصب می شوند البته باید نسل DDR در ماژول حافظه رم و در اسلات مادربرد یکسان باشد.

نتیجه ی نهایی این است که ماژول رم های UDIMM سریعتر، کاربردی تر، ناپایدار تر در ذخیره سازی اطلاعات و ارزان تر هستند اما ماژول رم های DIMM کند تر، کم کاربرد، پایدار تر در ذخیره سازی اطلاعات و گران قیمت تر هستند.

انواع ماژول رم دسکتاپ

بررسی ماژول حافظه رم های لپ تاپ

ماژول حافظه رم های SO-DIMM به طور اختصاصی برای لپ تاپ ها تولید شده اند، اما از آنها در مینی کیس ها و کامپیوتر های کوچک هم استفاده می شود.

این نوع ماژول های رم در فرکانس ها و ظرفیت های متفاوتی عرضه می شوند، اما به طور کلی در یک ظرفیت و فرکانس یکسان از نوع همسان ماژول رم های دسکتاپ گران تر اند، که دلیل این قیمت بیشتر نصب قطعات الکترونیکی در بستر سخت افزار کوچکتری است.

ماژول رم لپتاپ

همخوانی اسلات و ماژول حافظه رم

تمامی ماژول حافظه های رم فقط بر روی اسلتی در مادربرد نصب می شوند که نسل DDR حافظه رم در ماژول و اسلات رم در مادربرد یکسان باشد، به طور مثال امکان نصب یک ماژول حافظه رم DDR4 بر روی یک مادربرد با اسلات حافظه رم DDR3 وجود ندارد.

پس حتماً قبل از تهیه ی ماژول رم برای سیستم کامپیوتری یا لپ تاپ باید به نسل DDR و همخوانی نوع ماژول حافظه ی رم با اسلات رم بر روی مادربرد دقت کرد.

نصب رم بر روی مادربرد

مقالات مرتبط

ماژول رم

RAM

انتخاب بهترین رم برای هر نوع کاربری

حافظه رم

بررسی و معرفی برترین حافظه های رم برای استفاده در انواع کاربری های مختلف
مشاهده
ماژول رم

RAM

انتخاب بهترین رم برای هر نوع کاربری

حافظه رم

بررسی و معرفی برترین حافظه های رم برای استفاده در انواع کاربری های مختلف
مشاهده

حافظه رم

بررسی ماژول های حافظه رم مختلف از برند های متفاوت